Pierwszy krok w blogowaniu

inspiracje jak zacząć prowadzić bloga

Blog – Zaczyna się od pomysłu. O niczym innym nie jesteś w stanie myśleć. Siedzisz po nocach i czytasz wszelkie poradniki: ‘Jak zacząć?’, ‘Co dalej?’, ‘Wordpress’, ‘Hosting’ itp., itd. OK. Blog założony. Istnieje. Jest. To już połowa sukcesu. Jednak nagle zaczynasz czuć niemoc twórczą, brak Ci sił, a pomysły na posty, wcześniej genialne, teraz przestały Ci się podobać. Wbijasz się w ścianę, a może nawet siedzisz na dnie studni i zastanawiasz się co teraz…

Pamiętaj, że najgorzej jest zacząć, a jak już zaczniesz, nie będzie wcale łatwiej, ale zawsze można to sobie ułatwić. Ważne, aby się nie poddawać. Coś już zrobiłaś/eś , reszta pewnie będzie iść ciut wolniej, ale ważne, żeby w ogóle iść do przodu. Nie będę tu pisać o samym początku blogowania – zakładaniu domeny, hostingu, platformach blogowych i innych identyfikacyjnych dylematach. Skupię się na tym, co mi pomogło ogarnąć przestój twórczy, który nie zawsze jest ostatnim gwoździem do trumny.

blog projekt strony internetowej strona po stronie

PROJEKT

ESTETYKA

Ogarnij stronę pod kontem wizualnym. Rozrysuj jak ma wyglądać Twój blog. Przemyśl, co i gdzie chcesz umieścić. Wybierz zdjęcia, które będą miały swoje stałe miejsce na stronie. Zaakcentuj swoje logo lub nazwę – musi być widoczne od razu, aby czytelnik wiedział, gdzie się znajduje. Na platformach blogowych, wśród dostępnych motywów, znajdziesz taki, który chwyci za serce i będzie tym Twoim. Jeśli nie masz jeszcze dwie inne opcje: 1)sam stwórz odpowiedni motyw (o ile masz umiejętności), 2)zamów motyw u specjalisty (o ile możesz sobie na to pozwolić)

TEMATYKA

Wiesz jak strona ma wyglądać. Super! Teraz zaplanuj strony i kategorie bloga. Wszystko zależy oczywiście od obranej tematyki. Jednak i tak warto spisać wszystkie kategorie, a także podkategorie, w jakich chcemy się wypowiedzieć. Dodatkowo na tym etapie, zaplanuj, czy Twoja strona, to tylko blog, a może coś więcej. W moim przypadku jest to autorska strona, na którą składa się blog i portfolio artystyczne, a niebawem będzie coś jeszcze, ale póki co, to tajemnicza.

Kategorie bloga

Szkic i projekt witryny internetowej

portfolio artystyczne malarstwo rzeźba grafika

TREŚĆ

CO I JAK PISAĆ?

Tak naprawdę ten etap łączy się z projektowaniem strony. Wcześniej podzieliłaś/eś bloga na kategorie, teraz dobrze by było do każdej kategorii dodać odpowiedni wpis. Jednak spokojnie, nie od razu Rzym zbudowano. Pisz o tym co akurat jest dla Ciebie ważne.

Pisać można różnie, ale najważniejsza jest swoboda wypowiedzi, dlatego PISZ TAK, JAKBYŚ MÓWIŁ/A!

Wtedy jest największy autentyzm wypowiedzi. Jednak i tu jest pewne ale – wszystko zależy od tematyki bloga, poruszanego tematu i odbiorców, do których kierujesz wpis. Najlepiej jest żonglować stylami, mieć swój jeden, który dopasujemy do każdego tematu. I tak oto, gdy piszesz o czymś z kategorii lifestyle, obierasz luźny styl przekazywania myśli, ale gdy postanowisz opracować bardziej naukowy temat, warto zmniejszyć ilość kolokwializmów, a zwrócić większą uwagę na język specjalistyczny dla danej dziedziny.

ILE I KIEDY PISAĆ?

„Pisz, pisz i jeszcze raz pisz” – taką mantrę znajdziesz w każdym poradniku o blogowaniu. Tak, to bardzo ważna i cenna rada, ale… no właśnie, jest ALE 😛 Pomyśl, czy faktycznie musisz pisać codziennie, albo obowiązkowo raz w tygodniu? Pisanie na siłę nie sprawdzi się, a raczej demotywuje do dalszego pisania, po jakiejś chwili, będziesz mieć dość.

Po pierwsze:  blog to Twoja pasja, pisanie ma sprawiać radość

Po drugie: nie rób z siebie maszyny, zadbaj o autentyzm wypowiedzi, a nie jej wymuszony charakter

Pisz, ale gdy nie masz akurat nastroju, chęci, czasu(!), zaplanuj, że napiszesz w innym terminie. Systematyczność jest ważna, jednak jak na początek bloga, daj sobie więcej czasu, pomiędzy postami, a później sukcesywnie ową przerwę zmniejszaj. W pisaniu bardzo pomaga notatnik. Zapisuj tam każda myśl, pisz tam pierwsze wersje tekstów, a dopiero na końcu przepisuj na stronę. Nie pozwól aby jakakolwiek myśl uciekła z głowy.

blogowe inspiracje if isabellart blog

Pierwsze wersje postów i wpisów na bloga